niedziela, 13 grudnia 2015

Michał Znicz - tajemnicza śmierć polskiego Żyda.

Właściwie:  Michał Feiertag
[...]O śmierci Znicza krąży wiele sprzecznych plotek. Podaje się, że zginął 24 grudnia 1943 lub 1942 roku, lecz do dziś nie udało się odkryć, w jaki sposób.

Być może zmarł w Otwocku, kiedy likwidowano szpital psychiatryczny i mordowano pacjentów, choć pojawiła się też teoria, że zginął, kiedy umieszczano go w wagonie mającym zawieźć więźniów do komory gazowej.

Najbardziej prawdopodobna – i najczęściej powtarzana, choć w różnych wariantach – wydaje się wersja mówiąca o samobójstwie Znicza. Według jednej z nich aktor zabił się w Wołominie, według innej cierpiący na depresję artysta popełnił samobójstwo w szpitalu dla nerwowo chorych. Leon Schiller w jednym ze swoich listów napisał zaś tak: „Powiesił się zbiegłszy z getta - Michał Znicz”.[...]
Za WP. Film.




piątek, 11 grudnia 2015

Nasza piękna Helena

Helena Modrzejewska, właściwie Jadwiga Helena Misel, po ślubie Chłapowska (ur. 12 października 1840 w Krakowie, zm. 8 kwietnia 1909 w Newport Beach w Kalifornii, USA) – polska aktorka specjalizująca się w rolach szekspirowskich i tragicznych (rola tytułowa w Marii Stuart Juliusza Słowackiego czy rola oszalałej Praksedy z Karpackich górali Józefa Korzeniowskiego).
Propagatorka twórczości Williama Szekspira (między innymi Ofelia i Julia).
Zaliczana była do najpiękniejszych kobiet epoki.
Matka inżyniera i konstruktora mostów Rudolfa Modrzejewskiego (Ralpha Modjeskiego).


czwartek, 10 grudnia 2015

Ewa Krasnodębska

Ewa Krasnodębska (ur. 9 lipca 1925 w Warszawie) – polska aktorka, teatralna i filmowa. Zawodowo związana z teatrami Wrocławia i Warszawy.
Jako żona dyplomaty wiele lat spędziła za granicą (m.in. we Francji i w USA). We Francji zrealizowała dla TVP cykl wywiadów z najsłynniejszymi gwiazdami światowego kina, natomiast pobyt w Stanach Zjednoczonych zaowocował zbiorem reportaży i felietonów pt. Jak odkrywałam Amerykę.

22 grudnia 2008 z rąk podsekretarza stanu w MKiDN Tomasza Merty odebrała Srebrny Medal "Zasłużony Kulturze Gloria Artis...taki sam jaki dostała Violetta Villas


środa, 9 grudnia 2015

Ala ma kota a Czesia lisa

Młoda Violetta Villas właściwie Czesława Maria Gospodarek z domu Cieślak (ur. 10 czerwca 1938, zm. 5 grudnia 2011) – polska artystka estradowa, osobowość sceniczna, śpiewaczka, piosenkarka pieśni estradowych, operowych i operetkowych, aktorka filmowa, teatralna i rewiowa, kompozytorka, autorka tekstów.
Jej głos był charakteryzowany jako sopran koloraturowy o rozszerzonej skali. Miała słuch absolutny. Grała na fortepianie, puzonie oraz skrzypcach. Przez wielu uważana za legendę polskiej muzyki, w prasie francuskiej i amerykańskiej określana jako "głos ery atomowej" oraz "biały kruk wokalistyki światowej". Przez kilka dekad polski symbol seksu. Mówiła biegle po francusku i rosyjsku, władała także językiem niemieckim i walońskim.

 

 

wtorek, 8 grudnia 2015

Matka Joanna

Matka Joanna od Aniołów – czarno-biały polski film fabularny w reżyserii Jerzego Kawalerowicza z 1961 roku.

Scenariusz filmu jest adaptacją opowiadania Jarosława Iwaszkiewicza. Akcja filmu toczy się w XVII wieku w klasztorze na Smoleńszczyźnie. Jego przeorysza, matka Joanna od Aniołów (Lucyna Winnicka), wydaje się być opętana przez diabła. Do klasztoru zostaje sprowadzony egzorcysta, ksiądz Suryn (Mieczysław Voit). Ale jego zabiegi nie skutkują, co więcej on także zaczyna się czuć coraz bardziej niepewnie. Przyczyną nie jest jednak opętanie, ale fizyczna miłość, jaką zaczyna czuć do pięknej matki Joanny.

Za Wikipedią


Oryginał


Ludwik i zadyma z Hitlerem

mowa o.....
Ludwik Sempoliński - polski aktor, reżyser, tancerz i pedagog.
Podczas II wojny światowej, po wykonaniu parodystycznej piosenki "Wąsik, ach ten wąsik" musiał ukrywać się przed hitlerowcami.


poniedziałek, 7 grudnia 2015

Podejdź no do płota....

Każdy pamięta ten okrzyk ale nie każdy wie jak za młodu wyglądał jeden z głównych bohaterów.
Przedstawiam Kargula
Upss

Władysława Hańczę



niedziela, 6 grudnia 2015

Kabaret Starszych Panów

- program był nadawany na żywo, jedynie piosenki były puszczane z playbacku. Wiele ze scen było improwizowanych, bo zdarzały się wpadki, które aktorzy starali się ukryć zmieniając scenariusz.

W moich kolorach.


Oryginał z netu

sobota, 5 grudnia 2015

To było tak

...oczywiście to tytuł piosenki z mojego ulubionego Kabaretu Starszych Panów.
Wieczór X "Niespodziewany koniec lata", 1962,
Wystąpił tam młodziutki Bohdan Łazuka.
Musiałam pokolorować, by zobaczyć, jakby to wyglądało w kolorze.
 I powiem, że bardzo by mi się podobała taka kolorowa wersja.



czwartek, 3 grudnia 2015

Czerbieta - czerwony beret i kobieta

Tak ją nazwali, bo zawsze na zawodach ( olimpiadach) występowała w czerwonym berecie.
Halina Konopacka (ur. 26 lutego 1900 w Rawie Mazowieckiej, zm. 28 stycznia 1989 w Daytona Beach) – polska lekkoatletka,  
pierwsza polska złota medalistka olimpijska.

Jednym z najważniejszych wydarzeń w życiu zawodniczki (a także w historii sportu polskiego) były igrzyska olimpijskie w Amsterdamie w 1928 roku. 31 lipca Halina Konopacka ustanowiła rekord świata w rzucie dyskiem i zdobyła pierwszy złoty medal olimpijski dla Polski. Do końca swojej kariery nie została pokonana w rzucie dyskiem w żadnych zawodach.
W 1931 roku wycofała się z czynnego życia sportowego.

 Wszystkie zdjęcia pokolorowałam


A poniżej zdjęcie, gdzie prezentuje nagrodę puchar i dyplom, którą otrzymała za najlepszy wynik sportowy w 1928 roku.

 Dodam też, że
Halina Konopacka została uznana za Miss Igrzysk w Amsterdamie
i wiadomo dlaczego:

 

środa, 2 grudnia 2015

Niepokorny Generał broni Zygmunt Henryk Berling

Mówili o nim, zdrajca, mówili renegat, mówili też...bohater.
Ale jak było naprawdę?
Może wprowadził w swoje życie stare powiedzenie:
"Jak nie możesz pokonać wroga to się z nim zaprzyjaźnij"?
A może, on tylko starał się dostosować do czasów w których mu przyszło żyć?
Jest częścią historii, tym samym musiałam go "ożywić"



Oryginał z netu:

wtorek, 1 grudnia 2015

Tyle diamentów, że oczy bolą

Elżbieta Fiodorowna Romanowa, z domu Elżbieta Aleksandra Ludwika Alicja von Hessen-Darmstadt und bei Rhein

To trzeba pokazać....





niedziela, 29 listopada 2015

Cecylia

Cecylia Augusta Maria Mecklenburg-Schwerin (ur. 20 września 1886 w Schwerinie; zm. 6 maja 1954 w Bad Kissingen), księżniczka Meklemburgii-Schwerinu, księżna pruska jako żona następcy tronu Niemiec Wilhelma, syna niemieckiego cesarza Wilhelma II.


środa, 25 listopada 2015

Geniusz nędzarzem

Nikola Tesla
Никола Тесла, ur. 10 lipca 1856 w Smiljanie, zm. 7 stycznia 1943 w Nowym Jorku) – inżynier i wynalazca serbskiego pochodzenia

Gdyby go nie zniszczyli....dziś prąd przesyłany byłby bezprzewodowo.

[...] Geniusz, odkrywca, wizjoner i ekscentryk. Twórca 300 patentów, które całkowicie przemodelowały ludzką cywilizację. Jednocześnie niemal zapomniany, wyśmiewany za życia, oszukiwany i okradany z pomysłów, których sam nie potrafił przekuć w finansowy sukces. Nikola Tesla mógł być bilionerem, lecz zmarł w biedzie i samotności, pozostawiając nam spadek odkryć, które napędzają świat do dziś. Pozostawił też po sobie tajemnice, które po dziś dzień skrywają niektóre z projektów, nad którymi pracował.[...]

[...]Gdy młody Tesla przybył do USA w 1884 roku, nie miał przy sobie niemal nic, po za listem z rekomendacją, wystawionym przez byłego pracodawcę i skierowanym do Thomasa Edisona, którego Tesla wówczas podziwiał i o spotkaniu z którym marzył od dawna. Edison przyjął go i po krótkim czasie, widząc jego potencjał, powierzył mu zadanie - zwiększyć wydajność generatorów i silników prądu stałego w zakładzie. Tesla miał za to otrzymać 50 tysięcy dolarów. Pracę wykonał w kilka miesięcy, lecz zapłaty nie otrzymał. Edison miał mu powiedzieć "Tesla, nie zrozumiałeś naszego amerykańskiego poczucia humoru". Tesla natychmiast zrezygnował z pracy, najbliższe miesiące spędzając na kopaniu rowów w Nowym Yorku.[...]

Wszyscy znamy jego zdjęcie z młodości.

[...]Choć Tesla był genialnym inżynierem, nie był genialnym menadżerem. Nie przykładał żadnej wagi do pieniędzy i wszystkie poświęcał na badania. Kontrakt na budowę generatorów i rozsyłu prądu przemiennego opiewał początkowo na konkretną kwotę za każdą wygenerowaną jednostkę prądu przemiennego. Łatwo sobie wyobrazić co by to oznaczało dziś. Tesla byłby najbogatszym człowiekiem na Ziemi. Zamiast tego, sam zwolnił się z kontraktu, chcąc ulżyć finansowo firmie George'a Westinghouse'a, która nadal miała za konkurenta Edisona.[...]

[...]Tesla najprawdopodobniej cierpiał na poważne skutki zaburzeń obsesyjno-kompulsywnych. Miał obsesję na punkcie mycia rąk, brzydził się damskiej biżuterii i niektórych ubrań, czynności wykonywał w seriach liczb podzielnych przez 3, zamawiał po 18 ręczników, mieszkał na piętrze i w pokoju, których numery były podzielne przez 3, obchodził budynek 3-krotnie zanim do niego wszedł itp. Opiekował się gołębiami z Central Parku i okazjonalnie znosił je do swojego pokoju hotelowego. Tesla nigdy się nie ożenił i twierdził, że żyje w celibacie, co pomaga mu w pracy. Pomimo tego wszystkiego był także swego rodzaju showmanem, lubującym się w spektakularnych przedstawieniach swoich odkryć. Dodając do tego doniesienia o kontaktach z ezoteryką, niefortunne ogłoszenie odkrycia obcego sygnału z kosmosu oraz jego samotniczy i owiany tajemnicą styl pracy, uczyniły z Tesli archetyp "szalonego naukowca". Być może również to przyczyniło się do jego naukowej izolacji, gdyż świat nauki po prostu bał się takiego stereotypu. A może świat nauki również był świadomy potencjału prac Tesli i celowo usunął go w cień?[...]
Za:  NietuzinkowyBlogNaukowy.

A to prawdopodobnie ostatnie zdjęcie jakie mu zrobiono. 1943 rok.

Geniusz, który nigdy nie otrzymał Nagrody Nobla.









 Pokolorowałam choć oryginał jest marnej jakości.



wtorek, 24 listopada 2015

Zanim Lew stał się Kozłem

Młody Lew Bronstein pozuje do fotografii policyjnej w 1898 r., w czasie pobytu w więzieniu i na zesłaniu stał się marksistą i przyjął pseudonim "Trocki"

W moich kolorach




a tu ciekawe zdjęcie , gdy już Stalin na niego polował.
Stalin wysłał do domu Trockiego, agenta który zaatakował go czekanem...Umierał w mękach przez 2 dni.
1940r.


sobota, 21 listopada 2015

Tła na blogi

Do wszystkich, którzy przez lata korzystali z moich teł na swoich blogach...
Blogger zablokował zewnętrzne obrazki tym samym moje tła na blogi zniknęły.
Nie mogę tego naprawić.
Ale zachowałam obrazki tutaj:http://vardamirnessa.deviantart.com/gallery/56862873/Tla-na-blogi-i-nie-tylko
Można pobierać do celów własnych a nie komercyjnych.

Pozdrawiam

czwartek, 19 listopada 2015

Czerwony Baron

Za Wikipedią:
Manfred Albrecht Freiherr von Richthofen (ur. 2 maja 1892 w Borku, obecnie części Wrocławia, zm. 21 kwietnia 1918 w Morlancourt) – niemiecki lotnik, największy as myśliwski okresu I wojny światowej, nazywany Czerwonym Baronem.
W moich kolorach i dorzuciłam tło




Australijscy żołnierze armii brytyjskiej chowają z pełnymi honorami wojskowymi najlepszego pilota pierwszej wojny światowej - Niemca Manfreda von Richthofena, znanego jako "Czerwony Baron". Kwiecień 1918 r.
Polecam film o nim:



niedziela, 15 listopada 2015

Musze obejrzać serial o nim

Eugeniusz Bodo

...Pod warunkiem, że skończą kręcenie. A ma to być w 2016 roku.

W starym kinie zawiało

Wiatr od morza 1930 i przystojny Adam Brodzisz

Za Wiki:
Adam Brodzisz – polski aktor. Zmienił nazwisko rodowe zanim wstąpił na Uniwersytet Jana Kazimierza we Lwowie. Jego nazwisko rodowe brzmi Brudzisz. Do tej pory żyją niektórzy spokrewnieni z tym aktorem.

sobota, 14 listopada 2015

Z rodzinnego albumu

zdjęcie legitymacyjne Eugenii - papier groszkowy

Z albumu rodziny Rudnickich. Osoba niezidentyfikowana


Olesin


Jadwiga Smosarska

Polecam artykuł : historiamniejznanaizapomniana.wordpress.com


Roman Dmowski

[...]Dziś Obóz Wiel­kiej Pol­ski to jest właści­wie obóz młodych Po­laków, którzy mają tworzyć życie na­rodu pol­skiego, je­go pracę na wszys­tkich po­lach, osłaniać pier­siami swoimi je­go byt i je­go dob­ro prze­ciw wro­gom, którzy by chcieli je zniszczyć, wziąć w swo­je ręce lo­sy państwa polskiego. [...]


Ignacy Paderewski

Pewnej nocy, po recitalu w Berlinie, pianista postanowił jechać do hotelu powozem. Dorożkarz zapytał go, dokąd mają się udać. Paderewski nie zdążył udzielić odpowiedzi. Ubiegł go bowiem ktoś z tłumu, krzycząc: Do fryzjera!

 Pokolorowałam pocztówkę, pobraną z domeny publicznej

sobota, 17 października 2015

Historia kołem sie potoczy

Olsztyn.
Otwarcie linii tramwajowych...kiedyś
oczywiście w moich kolorach
źródło cb zdjęcia: https://wmiasto.files.wordpress.com/2011/06/otwarcie-linii-tramwajowej-30-04-1946.jpg

czwartek, 1 października 2015

Znikająca historia

Dzięki Marcinowi Witkowskiemu...dostałam kolejne wyzwanie... [...] w załączeniu jedno z niewielu z tamtych czasów w rodzinnych zbiorach, to mój Dziadek Paweł Witkowski 1909-2003 na pocztówce z 1913r z Bereznego /mce urodzenia/ na wschód od Równego ... takie wyblakłe ... jakby ożyło kolorem [...] Czy mi się udało?
Publikacja za zgodą autora.
 Oryginał odsyłam pocztą.



czwartek, 23 lipca 2015

niedziela, 19 lipca 2015

Émile Joachim Stała Puyo - jak miło być "małpowanym"

Gdyby dziś wiedział, że sam Jan Bułhak go będzie małpował...to nie wiem, czy byłby szczęśliwy. Tym bardziej, że ten drugi jest znany a o nim wszyscy dawno już zapomnieli.
Ja osobiście nie jestem happy jak widzę "małpy"...a małpują mnie różni, praktycznie we wszystkim. Od kolorowania, po ubrania. Jest to wqurwiające, chociażby z tego powodu, że nie mogę mieć swojego własnego "image".
Wole być samolubem...tylko, że mi to nie wychodzi.

Ale wróćmy do Puyo...

Oto słowa Bułhaka w artykule pośmiertnym, który z resztą sam napisał i wydał w przedwojennym czasopiśmie fotograficznym.

1933 rok
[...]

Stratę, jaką ponosi fotografika całego świata ze śmiercią C. Puyo, potrafi zmierzyć w całej rozciągłości tylko człowiek starszego pokolenia, pamiętający ciemnotę i barbarzyństwo fotografii na przełomie ubiegłego stulecia. A szczególnie żywo i boleśnie odczuje stratę ten, który wówczas
stawiał pierwsze chwiejne kroki na drodze fotograficznej, a miał niezasłużone szczęście rozpoczęcia pracy pod doświadczonem i przychylnem kierownictwem tego artysty.[...]

[...] 
'Wówczas to postanowiłem sobie, że długi, zaciągnięte od czołowego przedstawiciela starszych, będę w życiu spłacał młodszym. Wówczas już postawiłem sobie za wzór do naśladowania rolę i stanowisko Puyo w piśmiennictwie i w propagandzie artystycznej. Dlatego słusznem jest może, żeby hołd pośmiertny wielkiemu prawodawcy estetyki został oddany przez jego ucznia, który winien mu jest tak wiele i który tak żywo zachowuje go we wdzięcznej pamięci.[...]
 Pisownia oryginalna.

Jego fotografie to czysty artyzm.
Polecam skromną galerię jego prac: www.luminous-lint.com

A gdyby tak...dać mu możliwość robienia kolorowych zdjęć?


Nadal pozostaną piękne.



środa, 8 lipca 2015

Ryszard Siwiec - Bohater czy wartiat?

Ryszard Siwiec– żołnierz AK, filozof, księgowy z Przemyśla. Protestując przeciwko inwazji na Czechosłowację dokonał 8 września 1968 samospalenia w czasie ogólnokrajowych dożynek na Stadionie Dziesięciolecia w Warszawie w obecności szefów partii, dyplomatów i 100 tysięcy widzów.
Bohater czy...wariat ?

Jedyny kadr, który wg. mnie nadawał się do  "urealnienia"

Więcej o nim: