poniedziałek, 23 lutego 2015

Pola Negri czy Apollonia Chałupiec ?

Postanowiłam ją "ożywić" kolorami..A zdjęć jej jest dość dużo w Internecie.
Ciężko podać wszystkie źródła c/b zdjęć, bo tego jest sporo i...wszędzie.
Ograniczę się do Fotosika, Garnka i strony o Poli Negri.
http://www.polanegri.com/
Fotos z niemego filmu. Ciężki do kolorowania. Wręcz zdjęcie "płaskie"

Fotosy z Fotosika:

Za FILMWEB:
[...]Jedyna polska aktorka, która na trwałe zapisała się w historii światowego kina. Rodzinie wiodło się nie najgorzej do czasu, gdy ojciec Jerzy został aresztowany przez Rosjan i wywieziony w głąb Syberii. W 1902 przeprowadziły się z matką do Warszawy, gdzie przyszło im żyć w prawdziwej nędzy. Wkrótce panna Chałupiec dostała się do bezpłatnej Szkoły Baletowej, w której bardzo owocną naukę przerwała gruźlica, spowodowana w dużej mierze biedą i niedożywieniem. Zaprzepaściwszy tym samym szanse na zawód baletnicy, dostała się do szkoły teatralnej, a w wieku 17 lat była już uznaną polską aktorką. Przybrała pseudonim Pola Negri - na cześć ukochanej włoskiej poetki. Wkrótce rozpoczęła się jej kariera aktorki filmowej. W 1917 roku wyjechała do Berlina, gdzie związała się z UFA, największą niemiecką wytwórnią filmową i gdzie poznała reżysera Ernsta Lubitscha. Ich wspólny film, "Madame DuBarry" z 1919 roku, stał się słynny nie tylko na całą Europę, ale dotarł również z powodzeniem za ocean. To otworzyło tej dwójce podwoje Hollywood. Negri stała się prawdziwą gwiazdą, jedną z najbogatszych kobiet Hollywood.
   Miała w Los Angeles pałacyk wybudowany na wzór Białego Domu, miała na swoim koncie małżeństwa z dwoma arysrokratami, romansowała z Charlie Chaplinem i Rudolfem Valentino. Jednak w USA na szczycie utrzymała się tylko przez pięć lat.  
Straciła popularność wśród opinii publicznej, gdy w bardzo niestosowny sposób zachowała się na pogrzebie Rudolfa Valentino (rzucając się na jego trumnę). Kodeks Haysa zacznie ograniczył sceniczne możliwości aktorki, które przyniosły jej sławę w znacznie bardziej w tym względzie "liberalnej" Europie. Wreszcie wprowadzenie do kina dźwięku ujawniło fatalny akcent Poli i ostatecznie zadecydowało o jej wyjeździe do Niemiec. "Mazurek", w którym zagrała, stał się ulubionym filmem Hitlera, mówiono również o ich rzekomym romansie. W 1938 Negri przestała występować w filmach niemieckich, wyjechała do Francji, następnie zaś - w 1941, bez grosza przy duszy - ponownie do USA. W 1943 zagrała w "Hi Diddle Diddle", zaś w 1951 przyjęła amerykańskie obywatelstwo. Jej ostatnią filmową rolą była Madame Habib w "The Moon-spinners" (1964). Resztę życia spędziła aktorka w San Antonio w stanie Teksas, z przyjaciółką - kompozytorką Margaret West. 
Zmarła 1 sierpnia 1987 roku w wieku 90 lat. 
Opis dodała WITKA[...]


W tym samym stroju:

A tu już wyretuszowany, jej słynny pieprzyk pod okiem i całkiem "spłaszczona" twarz przez retusz.1 komentarz:

  1. Wczoraj oglądałam biografie o niej, gdzie wypowiadały się sławy z Hollywood, które ją znały osobiście była przepiękną kobietą o pięknych ogromnych oczach i niesamowicie białych i równych zębach. Ponadto jej piosenka do jednego z filmów odniosła ogromny sukces, więc aktorka pojechała w trasę promować nagranie odnosząc sukcesy a tej dziedzinie, dziś ta płyta otrzymałaby statut złotej, ponadto opanowała 5 języków i nie miała problemów z akcentem, początkowo znała tylko 3 słowa po angielsku, gdy przybyła do Stanów Zj. ale Ameryka powitała ją jak Divę, którą już wtedy była. Cyt z http://www.ikmag.pl/miesiecznik/kobiety_niezapomniane/pola_negri_z_pamietnika_gwiazdy.html: Pola Negri znowu zaczęła grać. Przyjęła rolę w filmie Ulica opuszczonych dzieci. - Mimo że zaczęła się już era filmów mówionych, ten film, choć niemy, miał jednak duże powodzenie, nawet w Ameryce. Zdawało się, że wreszcie mi wybaczono - wspomina. Przyjęła również propozycję z Hollywood i zagrała w swoim pierwszym filmie dźwiękowym Z rozkazu kobiety. Pisano wówczas: Pierwszy film dźwiękowy Poli Negri objawia nam głos, który wzbogaca i dodaje ciepła jej osobowości. Piękna istota, przedtem będąca jedynie cieniem, teraz nabrała ciała i krwi.

    OdpowiedzUsuń